top of page

PODVYŽIVENÍ? ASI JOOO!

 

Návaly hladu a neovladatelných chutí, změny nálad, únava.. Znáš to?

Toto vše je možná způsobeno tím, že se tělo potýká s překyselením a třeba i podvýživou. Možná si říkáš, že nežijeme v bídě, tak proč podvýživa? A co pořád všichni mají s tím překyselením?

Kyselé prostředí může být způsobeno například bílým cukrem, bílou moukou, masem a mléčnými výrobky. Stejně tak ale stresem a negativními emocemi. Tělo nezvládá nepřirozené jídlo a příliš intenzivní emoce, které moderní způsob života přináší.
Podvýživa je způsobena jednostrannou a nesprávnou stravou, která tělo zanáší a to následně není schopné správně vstřebat látky z potravy - a často ani není co vstřebávat. Do hry tady vstupuje jídlo, které je vypěstované rychle a nepřirozeně a nemá v sobě ani zdaleka vitaminy, minerály, prostě látky, které v sobě mít má. To je daň moderní doby. Moderního zemědělství.
Co s tím?
Přirozenou alternativou jsou biofarmy, drobní zahrádkáři, kteří prodávají své výpěstky v bedýnkách a taky návrat k vlastním zahrádkám.

Pokud ses rozhodl/a, že se svou stravou chceš něco dělat, tady je pár tipů na začátek. 

Nesnaž se vyloučit "špatné" potraviny, ale přidat do svého stávajícího jídelníčku více těch "dobrých=přirozených". Vyhneš se tak stresu.

Sladkosti

Pokud chceš omezit sladkosti, zaveď nejdříve do svého jídelníčku více přirozeně sladkých potravin - obilniny, ovoce a zeleninu. V létě vyzkoušej během dne čerstvě vymačkanou šťávu z ovoce a zeleniny nebo mixované ovoce s vodou, kdykoliv během roku ovesné vločky vařené ve vodě nebo jáhly, které po uvaření dochutíš medem a kouskem másla, kakaem, skořicí, ovocem nebo oříšky. Pokud během dne trpíš návaly hladu, pravidelně si dopřej malé svačinky, např. oříšky, ovoce, vařené nebo pečené ovoce, zeleninu, ovocné a zeleninové šťávy. Postupem času přestaneš mít návaly hladu a budeš moct omezit počet porcí denně, protože tělo už nebude podvyživené a ve stresu. Nebude prožívat krizový plán!

Maso

Maso je výborným zdrojem síly a výživy na mnoha úrovních. Moderní velkochovy s sebou ale přináší i negativa, která nelze přehlížet. Maso stresovaných zvířat je plné látek, které dále stresují i nás a jíme vše, co jsme do zvířat nacpali. Osobně mi je smutno z chování nás lidí ke zvířatům a proto ráda kupuji maso od malých farmářů, kteří svá zvířata milují a chovají se k nim s respektem - jako k živé bytosti.

Mám pro Tebe návrh - bezmasou výzvu.
V případě, že jíš maso pravidelně, ale chtěl/a bys ozdravit a oživit své tělo, vyzkoušej 7 / 14 / 21-denní bezmasou očistu organizmu - třeba na jaře. Nemusíš se vůbec obávat toho, že by Tvému tělu chyběly bílkoviny kvůli pár dnům bez masa. Lidský organizmus je přirozeně nastavený na rostlinnou stravu a je pro něj jednoduché získat bílkoviny z rostlin (zelených listových a luštěnin). 
Pokud stále máš pochybnosti, jestli 21 dní bez masa vydržíš bez úhony, snad Ti pomůže informace, že existují i vrcholoví sportovci, kteří jsou vegany, tzn. nejí žádné živočišné produkty, a jsou plní energie a zdraví. Nám teď ale nejde o to stát se veganem, ale jen na chvíli odlehčit trávení a celému organizmu. 
Stačí jen omezit spotřebu masa a vybírat si vysokou kvalitu, nejlépe najít si svého farmáře, který svá zvířata miluje a pečuje o ně s láskou.
Nenabádám tady k veganství / vegetariánství. Zatím se osobně učím, jak jíst dostatek luštěnin, divokých zelených rostlin z přírody a jak vše příjemně zpracovat do něčeho dobrého k snědku.

 

Bílá mouka

Bílé křupavé houstičky s máslíčkem, to je pochoutka, že? Ráda si sem tam dám tuto pochoutku, bohužel se potom cítím unavená a mám brzy hlad. 
Obecně problémem není obilí samotné, ale proces kterým projde, než se dostane na talíř. Zrno obilí je inteligentní potravina a všechny jeho části spolupracují a mají svou roli.
V potravinářském průmyslu se ale zrno zbaví slupky a zbude jen vnitřní část plná lepku. Kdybychom jedli zrna v jejich původní podobě, nebylo by tolik lidí alergických a přecitlivělých na lepek. Děje se to proto, že lepku je v pečivu, a ve skryté podobě i v mnoha dalších potravinách, nepřirozeně velké množství, se kterým si naše těla už nevědí rady. 
Organizmu proto mnohem více prospěje chleba z celozrnné mouky a když bude kváskový, o to lépe. 
Domácí fast-food (chleba s něčím) už mě neuspokojuje, a tak snídám, obědvám i večeřím většinou vařená jídla a v teplejším období i čerstvou zeleninu a ovoce.
Dávám př
ednost jáhlám, rýži, pohance, quinoi, vločkám, zelenině a luštěninám.
Na zahušťování polévek, omáček, pečení moučníků - tady všude je možné použít rozmanité druhy muk, které jsou výživné a nezahlcují tělo lepkem. 
Jak to všechno časově a kreativně zvládnout a nezbláznit se, Ti ráda řeknu osobně na kurzu.

Mléko

Mlíčko je sladké, nějak nás hluboko uvnitř uspokojuje. Je proto pro nás dobré?
Kravské mléko má vysoký obsah tuku a celkově je uzpůsobeno pro to, aby tele rychle rostlo. Vápník obsažený v kravském mléce je pro lidský organizmus údajně málo vstřebatelný a mléko naopak z našeho těla vápník odčerpává. Děje se to díky tomu, že mléko je, stejně jako ostatní živočišné produkty, kyselinotvorné. Kyselé prostředí je pro lidský organizmus nebezpečné a tělo si velmi bedlivě hlídá, aby se udrželo ve zdravém rozmezí. Pro to, aby mohlo tělo neutralizovat vzniklé kyselé prostředí, potřebuje vápník. Bohužel si tento vápník nevezme z mléka, ale z našich kostí a zásob našeho těla. Mléčné výrobky tím pádem nezamezují osteoporóze, ale naopak ji způsobují.
Pokud mléko zbožňuješ, kup si u farmáře nehomogenizované mléko a výrobky z něj. Je zase
o kus blíže přírodě a tím pádem i Tvému tělu.
Nebo mléko můžeš nahradit při vaření vodou (pro mě osobně bez znatelné změny chuti), nebo si koupit/vyrobit mléko z mandlí, rýže, atd. Rostlinná mléka skoro nepoužívám, protože mi ve vařených jídlech nechybí.
Místo sýrů si můžeš vyrobit hummus, zeleninovou pomazánku, dip. Tvůj jídelníček se rozšíří a bude pestrý. Nebudeš ochuzený/á, právě naopak.
Máslo můžeš používat s klidným svědomím dále - bez másla si koneckonců svou kuchyň vůbec nedovedu představit. Dodá všemu nový chuťový rozměr, hloubku.

Všechny potraviny, které jsou zmíněné výše, si rozhodně můžeš dát, pokud po nich Tvé srdce/tělo prahne. Má základní myšlenka je, jíst co nejvíce potravin v přirozeném stavu, ne zemřít při honbě za dokonalou stravou (což ani nikdo pořádně neví, co znamená).

Pokud bys chtěl/a ozdravit svůj jídelníček, zlepšit své zdraví a cítit se lépe, můžeš si přijít popovídat a podívat se i na praktické vychytávky, které jsme lety studia a zkoušení na sobě objevili. Nejvíce se nám osvědčila stravování podle pěti prvků (Tradiční čínská medicína),  v kombinaci s veganskými či vegetariánskými recepty, kouskem kvalitního masa a lahodnými vývary. Veganské a vegetariánské recepty jsou skvělé v tom, že využívají základní přírodní suroviny v neotřelých kombinacích, jsou prostě inspirativní a příjemně odlehčené.

Ve dvou se to lépe táhne, co teprve ve skupině?
Můj kurz Sebelásky a vaření Ti nabídne to nej od mě.
Více si můžeš přečíst tady.

bottom of page